´╗┐

Witam serdecznie, mam kilka pyta┼ä dotycz─ůcych skr├│conego okresu przej┼Ťcia na emerytur─Ö wynikaj─ůcego z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpiecze┼ä Spo┼éecznych. Sprawa dotyczy mojego ojca (ur. w lipcu 1951 r.), kt├│remu ZUS zgodnie z przepisami w/w ustawy wyliczy┼é, i┼╝ z tytu┼éu pracy w kopalni „pod ziemi─ů” w kt├│rej pracowa┼é przez okres 5 lat i 3 miesi─Öcy mo┼╝e odej┼Ť─ç na emerytur─Ö w wieku 62,5 roku (obecny stan prawny). W maju br. pojawi┼éa si─Ö ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpiecze┼ä Spo┼éecznych oraz niekt├│rych innych ustaw, kt├│rej art. 18 wyd┼éu┼╝a ochron─Ö pracownika wynikaj─ůc─ů z art. 39 Kodeksu Pracy do ko┼äca okresu osi─ůgni─Öcia wieku okre┼Ťlonego w tej┼╝e Ustawie, a wi─Öc w przypadku mojego ojca – do wieku 66 lat i 3 miesi─Öcy. Moje pytania brzmi─ů: 1. Jak si─Ö ma wspomniany art. 18 z dnia 11 maja br. w stosunku do skr├│conego wieku w jakim ojciec mo┼╝e przej┼Ť─ç na emerytur─Ö, czy ta ochrona wynikaj─ůca z art. 39 KP r├│wnie┼╝ obejmuje okres skr├│cony? oraz 2. Jak obliczy─ç okres skr├│conego wieku w zwi─ůzku z wej┼Ťciem w ┼╝ycie od 1 stycznia 2013 r., czy wyliczone 2,5 roku przez ZUS nale┼╝y odj─ů─ç od 66 lat i 3 miesi─Öcy czy mo┼╝e istnieje jaki┼Ť inny przelicznik? W przypadku mojego ojca sprawa ochrony jest jasna, jednak moje pytania wi─ů┼╝─ů si─Ö tak┼╝e z osobami, kt├│re nie s─ů jeszcze chronione z tyt. Art. 39 KP, a maj─ů skr├│cony wiek emerytalny zgodnie z przepisami Ustawy z 17 grudnia 1998 r. Z g├│ry dzi─Ökuj─Ö za odpowied┼║.

Pytanie zadał Marcin w kategorii Inne tematy o godzinie 09:04 dnia 19-07-2012.

Odpowiedz na to pytanie

Odpowied╝:

Prosimy nie podawaŠ danych osobowych!
Nick autora odpowiedzi:


Wynik dodawania : (tak blokujemy roboty internetowe)





To pytanie jest zwi─ůzane z has┼éami ochrona, wiek emerytalny.

Kodeks Pracy - Zadaj W│asne Pytanie
Wczytujŕ wyszukiwarkŕ
KATEGORIE PYTAĐ
NAJNOWSZE PYTANIA