ďťż

Pracownik odmówił kierowania wózkiem widłowym na terenie firmy, mimo, iż przy zatrudnieniu przedłożył świadectwo ukończenia właściwego kursu, ma także aktualne badania psychotechniczne oraz zgodę właściciela na piśmie, iż może kierować wózkiem na terenie firmy. powodem odmowy było jak twierdzi brak wewnętrznego szkolenia BHP z zakresu obsługi wózka. Nasz bhp'owiec uważa, że owe szkolenie nie jest potrzebne aby pracownik bez pominięcia wszelkich wymogów mógł prowadzić wózek. Jak to dokładnie wygląda ze strony przepisów o tym mówiących?

Ostatnia odpowiedĹş z 30-06-2012. Pytanie zadał Małgorzata Pypno w kategorii BHP o godzinie 11:38 dnia 04-06-2012.

OSTATNIA ODPOWIEDĹš

  • Zgodnie z przepisami,przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku, oprócz tych wszystkich uprawnień, które nabył pracownik do kierowania wózkiem widłowym powinien odbyć szkolenie stanowiskowe bhp. Obowiązek ten został ujęty w § 11. pkt.1-6 ROZPORZĄDZENIU MINISTRA GOSPODARKI I PRACY z dnia 27 lipca 2004 r.w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy) (Dz. U. Nr 180, poz. 1860)

    Odpowiedział Łukasz o 21:22 dnia 30-06-2012.

Odpowiedz na to pytanie

Odpowiedź:

Prosimy nie podawać danych osobowych!
Nick autora odpowiedzi:


Wynik dodawania : (tak blokujemy roboty internetowe)





To pytanie jest związane z hasłami bhp, wózek widłowy.

Kodeks Pracy - Zadaj Własne Pytanie
Wczytuję wyszukiwarkę
KATEGORIE PYTAŃ
NAJNOWSZE PYTANIA