ďťż

Zgodnie z treścią Regulaminu pracy dotychczas pracownicy banku otrzymywali ekwiwalent pieniężny za używanie i pranie własnej odzieży roboczej. Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Banku podjął uchwałę, wprowadzając tym samym zmianę polegającą na widocznym usunięciu kilku pkt z paragrafu dotyczącego odzieży pracowników i ekwiwalentu za jej pranie i użytkowanie. W związku z tym chcielibyśmy zasięgnąć porady czy to jest zgodne pod względem prawnym, że zabiera się pracownikom ekwiwalent pieniężny za użytkowanie i pranie odzieży roboczej, nie zapewniając w zamian odzieży roboczej? Dotychczas obowiązujące Polskie Normy (art.237 k.p.) przecież wyraźnie określają, że pracodawca ma obowiązek przekazać odzież pracownikom lub wypłacić ekwiwalent za użytkowanie i pranie własnej odzieży, w sytuacji gdy odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu. Czyż pracownicy banku nie są narażani na znaczne zabrudzenia własnej odzieży w trakcie pracy? Do tej pory byli narażani i mieli wypłacany ekwiwalent a teraz nagle już nie ma takiego zagrożenia, że odzież pracownika się zabrudzi? Poza tym jak pracownicy banku mają rozumieć pkt uchwały: cyt.: „Przełożony nie dopuszcza pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianego do stosowania na danym stanowisku pracy” skoro nie przyznano im odzieży do pracy i zabrano ekwiwalent za użytkowanie własnej odzieży ? Czy to jest zgodne z przepisami BHP ? Co z tym zrobić ? Gdzie szukać pomocy? Czy pracodawca słusznie wprowadził zmianę w uchwale? Czy słuszne jest to że w instytucji finansowej, gdzie codziennie trzeba wyglądać czysto, schludnie i elegancko nie daje się pracownikowi ani "mundurków" ani ekwiwalentu, tym bardziej że do tej pory pracownicy otrzymywali ekwiwalent za używanie i pranie odzieży własnej?

Pytanie zadał Anna Nowak w kategorii BHP o godzinie 16:08 dnia 13-12-2011.

Odpowiedz na to pytanie

Odpowiedź:

Prosimy nie podawać danych osobowych!
Nick autora odpowiedzi:


Wynik dodawania : (tak blokujemy roboty internetowe)





To pytanie jest związane z hasłami ekwiwalent za odzież.

Kodeks Pracy - Zadaj Własne Pytanie
Wczytuję wyszukiwarkę
KATEGORIE PYTAŃ
NAJNOWSZE PYTANIA